Kevés dologról folyik annyi vita, mint arról, hogy vajon jó-e a korkülönbség egy párkapcsolatban. Már maga a korkülönbség mint téma pejoratívan hangzik nem? Sokan összesúgnak, a fejüket csóválják, hát mögött nevetnek, ha valaki olyannal találkoznak, akinek a párja apja, sőt anyja (!) lehetne a saját párja. Korabeli társat nem talált volna? – jut sokak eszébe, […]

Kevés dologról folyik annyi vita, mint arról, hogy vajon jó-e a korkülönbség egy párkapcsolatban.

Már maga a korkülönbség mint téma pejoratívan hangzik nem? Sokan összesúgnak, a fejüket csóválják, hát mögött nevetnek, ha valaki olyannal találkoznak, akinek a párja apja, sőt anyja (!) lehetne a saját párja. Korabeli társat nem talált volna? – jut sokak eszébe, elkönyvelve azt, hogy a korkülönbség nem jó dolog. De biztosan így van ez?

A korkülönbség a párkapcsolatban élők szerint nem probléma:

Sokan, akik nagy korkülönbséggel élnek a párkapcsolatukban, azt mondják, hogy:

  • Az én párom 33 én 20. 5 éve vagyunk együtt, és van egy 4 hós babánk. Sose jöttem ki a velem egyidősekkel. Túl „bolondok” voltak nekem.
  • Nálam 7 évvel idősebb a barátom, már 4 éve együtt vagyunk. Ez teljesen emberfüggő, mert én pl. sose tudtam elképzelni, hogy velem egyidős vagy akár fiatalabb fiúval járjak.
  • Én 21 vagyok, pàrom 29. 8 év korkülönbség. Szerintem ez jo igy. Amugy is mindig tölem idösebbeket néztem meg magamnak.

Sok nő, aki idősebb a párjánál, azt mondja, hogy  a fiatalabb férfiak társasága füdít és fiatalít.

De találkozhatunk negatív véleményekkel is…

  • Ezzel csak az foglalkozik, aki presztízs kérdésnek tekinti. Akinek előjön ez problémaként, ott valami mással van igazán gond.
  • Idősebb férfit csak az anyagiakért szoktak választani.

A kutatások szerint az ideális korkülönbség férfi és nő között 5 év fölött van, de a 7 évet nem haladja meg. Persze tudni kell azt, hogy ez csak egy kutatás, ami soha nem fed le egy konkrét kapcsolatot.

A korkülönbség (párkapcsolat) története és értékelése

Régebben inkább elfogadták azokat a kapcsolatokat, melyben jelentős korkülönbség volt, mivel a szülők nem vették figyelembe a gyerekek véleményét, érzéseit, és vagyoni, politikai érdekek mentén házasították őket. Ráadásul akkoriban még nem voltak női szépségápolási szerek, és bizony, egy 35 éves nő hozzáöregedett a férjéhez.

Ideális bármilyen különbség, ha az a partnereket nem zavarja, és főleg, ha szeretik egymást! Tehát nincs ideális korkülönbség, ha az ember jól érzi magát a párjával.

Sokan persze az ilyen kapcsolatokban gyermeki én-állapotban vannak, míg a párjuk sokszor szülői szerepet tölt be.  Szakmai szempontból ugyanakkor a több évnyi életkori különbség csak akkor jelent problémát, ha a párnak ezen élethelyzet problémát jelent. Ha viszont egy ilyen párkapcsolatban jól érzik magukat a felek, akkor nem tekinthető „betegnek” a kapcsolat. Értékelni tehát kívülről nem tudunk egy ilyen helyzetet, egy ilyen kapcsolat minőségét a benne élők szubjektív megélése határozza meg.

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: